top of page
Zdjęcie autoraThe Travelling Cows

Hike na Acatenango, czyli jak zdobyć dach Gwatemali!

Zaktualizowano: 25 paź

Będzie to wpis zawierający informacje praktyczne, więc jeśli chcesz najpierw przeczytać, żeby potem nie móc przestać o tym myśleć, gorąco zapraszam do lektury!


Wejście na wulkan Acatenango to niezapomniane przeżycie, które łączy w sobie ducha przygody, niesamowite widoki i spore wyzwanie fizyczne. 

Ten majestatyczny wulkan to miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata, marzących o spojrzeniu w oczy żywiołowi! 


Wędrówka ku niebu- Trekking zaczyna się w małej wiosce La Soledad na wysokości około 2 400 m n.p.m. najczęściej około godziny 8 rano. 

Śmiem powiedzieć, że to początek szlaku jest najtrudniejszy. Już od pierwszych kroków czuć wzrost wysokości, powietrze staje się rzadsze, a ścieżka pnie się stromo ku górze. W dodatku pniemy się w górę po nieaktywnym już wulkanie, podłoże to wyschnięta lawa, która osuwa się spod butów jak piasek, co zdecydowanie utrudnia wycieczkę. 


Trasa podzielona jest na kilka odcinków, z których każdy różni się krajobrazem: od bujnej roślinności i pól uprawnych, po iglaste lasy i surowe, wulkaniczne tereny. Cały treking trwa około 6-8 godzin, z jedną dłuższą przerwą na obiad.


Noc na wysokości 3500 m n.p.m.

Po kilku godzinach intensywnego marszu dociera się do obozu bazowego, położonego na wysokości 3 500 m n.p.m. To tutaj znajdują się namioty, z których roztacza się widok na erupcje pobliskiego wulkanu Fuego. Nocleg w takich warunkach jest jednocześnie wyzwaniem i przyjemnością – lodowate powietrze, minimalne wyposażenie i śpiwory odporne na niskie temperatury stają się nieodłącznymi towarzyszami tej przygody. Lokalne statystyki mówią, że jest to 100% zadowolonych klientów i 0 reklamacji. 


Poranna wspinaczka na szczyt 

Największe wyzwanie czeka o świcie, kiedy to wyrusza się w kierunku szczytu. Wejście na wysokość 3 976 m n.p.m. w ciemnościach, przy świetle czołówek, dostarcza emocji i trudu, ale widok wschodzącego słońca na szczycie wynagradza wszystko. Z góry roztacza się widok na oceany chmur i wulkaniczne stożki Gwatemali. Warto być przygotowanym na silny wiatr i niską temperaturę – na szczycie jest zazwyczaj kilka stopni poniżej zera. 


Kilka praktycznych informacji, jak przygotować się do wejscia na wulkan?

Poziom trudności oceniam na średnio- zaawansowany. Wejście wymaga dobrej kondycji i aklimatyzacji do wysokości.

Wyposażenie, które pomoże się przydać:

To przede wszystkim ciepła odzież, a dokładniej wiele warstw ubrań, latarka czołowa i woda (min. 3 litry) oraz przekąski. Nasi lokalni przewodnicy zapewniają nam wszystko co niezbędne do noclegu na wysokości, namioty, ciepłe śpiwory, ciepłe posiłki i ciepłe kurtki.


Czas trekkingu to około 6/8 godzin do obozu bazowego, a następnie dodatkowe 1,5-2 godziny na szczyt. Wspinaczka na Acatenango to coś więcej niż zwykły trekking. To wędrówka, która wymaga zarówno siły fizycznej, jak i psychicznej, ale przede wszystkim to przygoda, z której wspomnienia i widok erupcji wulkanu zostaną z Wami na całe życie.





87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page