Narodziny czekolady
- The Travelling Cows
- 2 paź 2024
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 25 paź 2024
Czy wiesz, że Gwatemala jest prawdziwym domem czekolady? To właśnie tu, już 3000 lat temu, Majowie jako pierwsi zaczęli spożywać napój z ziaren kakaowca! Ale ich czekolada nie miała nic wspólnego ze słodką tabliczką, jaką znamy dziś – była gorzka, pikantna i często przyprawiana chili.
Kakao pełniło w ich kulturze wyjątkową rolę: używano go jako waluty, a nawet składano w ofierze bogom! Gwatemalskie słowo „chocol’ha” – od którego pochodzi nazwa „czekolada” – oznaczało „gorąca woda”. Dla Majów była to prawdziwa „boska mikstura” i symbol luksusu. Uważali oni czekoladę za napój bogów i używali jej do ceremonii religijnych.
Dlatego każda filiżanka gorącej czekolady, którą pijesz, ma swoje korzenie właśnie w Gwatemali – kraju, który jako pierwszy docenił magię ziaren kakao!
Ciekawostką jest fakt, że aż 70% upraw pochodzi od drobnych rolników, którzy wykorzystują ekologiczne metody, bez użycia chemicznych środków ochrony roślin. Co więcej, Gwatemala jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie uprawia się rzadką odmianę criollo, uznawaną za „arystokrację kakao” ze względu na jej delikatny, owocowy aromat. To właśnie z tych ziaren powstaje czekolada o wyjątkowo bogatym smaku, która zachwyca smakoszy na całym świecie!

コメント