Quetzal to jeden z najpiękniejszych ptaków Ameryki Środkowej i prawdziwy symbol Gwatemali. Jego pióra w intensywnych odcieniach zieleni, czerwieni i niebieskiego sprawiają, że jest majestatyczny. To przede wszystkim symbol wolności, duchowości i niezależności.
W starożytnej kulturze Majów i Azteków był uważany za świętego ptaka. Jego piękne, długie, zielono-turkusowe pióra, szczególnie na ogonie mogą dorastać do długości nawet 1 metra. W przeszłości pióra te były używane przez królów i kapłanów do ozdabiania rytualnych strojów. Choć quetzal żyje w lasach mglistych Gwatemali, jest bardzo trudny do zauważenia, ponieważ unika ludzi i często chowa się w gęstym listowiu gdzie jego obecność świadczy o zdrowiu i czystości ekosystemu, co dodatkowo podkreśla jego status narodowego skarbu Gwatemali.
Jego postać ma duży związek z wolnością. W kulturze gwatemalskiej quetzal symbolizuje wolność, ponieważ mówi się, że ten ptak nie potrafi żyć w niewoli – zdycha, gdy zostanie zamknięty.
Flaga Gwatemali, choć na pierwszy rzut oka prosta, kryje w sobie wiele ciekawostek. Jej charakterystyczny niebieski kolor symbolizuje dwa oceany – Atlantycki i Spokojny, które otaczają Amerykę Środkową, ale także błękit gwatemalskiego nieba. Biały pas to terytorium kraju, a jego kolejne znaczenie to czystość, uczciwość i pokój. Na środku flagi widnieje narodowy symbol, wcześniej wspomniany quetzal, ptak symbolizujący wolność i niepodległość.
Mało kto wie, że projekt flagi nie zmienił się od 1871 roku, a jej kolorystyka nawiązuje do flagi Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej. Co ciekawe, quetzal trzyma w szponach zwój z datą 15 września 1821 roku, czyli dniem uzyskania niepodległości od Hiszpanii. Flaga Gwatemali jest także jedną z zaledwie trzech na świecie, na której widnieje obraz broni palnej- karabiny Remington, symbolizujący gotowość do obrony suwerenności kraju. Dwie skrzyżowane szable symbolizujące honor, a gałązki laurowe symbolizują zwycięstwo.
Jeszcze Was tam nie było, a chyba możecie sobie wyobrazić jaka jest Gwatemala!
Comments